Kişisel Teknolojilerde Yapay Zeka Çağı

Son beş yılda sadece BT sektörü değişmekle kalmadı, tüm dünya işle ilgili farklı değerlere sahip yeni bir yer haline geldi. HP, ihtiyaçların her zamankinden daha hızlı değiştiği dünyada faaliyetlerini güçlü bir temel üzerine inşa ediyor. 16 Ocak 2024 tarihinde, The Peninsula İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar ile birlikte HP’nin Çalışmanın Yeni Çağı’na yön veren vizyonu paylaşılırken, yeni yıla dair beklentiler konuşuldu.

HP, bu yeni çağı esneklik çağı olarak adlandırıyor. İnsanlar artık nerede olurlarsa olsunlar bağlanabilmeyi, yaratabilmeyi ve işbirliği yapabilmeyi bekliyorlar. Bunun en iyi örneği hibrit yani esnek çalışmanın yükselişi.

Son kullanıcıların üçte ikisi birden fazla konumdan çalışma esnekliği istediklerini belirtiyor. Yüzde yetmişi ise nerede olurlarsa olsunlar görülebilmelerini ve duyulabilmelerini sağlayan bir teknoloji istediklerini söylüyor. BT yöneticileri ise çalışanları faal, üretken ve güvende tutmak için mücadele ediyor. Kapsamlı donanım, çevre birimleri ve hizmetleriyle HP birleştirilmiş Kişisel Sistemler, Baskı ve Poly portföyüyle kapsamlı bir esnek çalışma çözümleri setine sahip. Şirket ayrıca HP Dijital Hizmetler Organizasyonu, ticari müşteriler için Kişisel Sistemler ve Baskı genelinde hizmet ve ürünlerini entegre etmeye odaklandı. Güvenliğin, farklılaşma ve büyümenin temel itici gücü olmaya devam edeceği vizyonuyla hareket eden HP, halihazırda dünyanın en güvenli bilgisayarlarını ve yazıcılarını sunuyor ve uç nokta güvenlik çözümlerini genişletiyor.

Kişisel sistemlerde pazarın istikrarını tekrar kazandığına değinen HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, “Kişisel bilgisayar endüstrisinin bilgi işlemde ve çevre birimleri ve hizmetler de dahil olmak üzere tüm Kişisel Sistem kategorilerinde büyümeye geri dönmesini bekliyoruz” diyerek şöyle ekledi: “Daha genel olarak, bu kategori olumlu yapısal pazar eğilimleri tarafından yönlendirilen uzun vadeli büyüme için hazır olduğunu görüyoruz. Esnek çalışma ve öğrenmenin yanı sıra yapay zeka, daha fazla bilgi işlem ve daha sürükleyici dijital deneyimlere olan ihtiyacı artırmaya devam edecek rüzgarlar esiyor. Bu da daha zengin konfigürasyonlara ve ek çevre birimleri ile hizmetlere olan talebi artıracak” diyor.

Dünya genelinde bilgisayar oyuncularının sayısı 2022’de 1,1 milyara ulaştı ve bu kitle yaş ve cinsiyet açısından daha çeşitli ve dengeli hale geldi (Newzoo 2023). Son yedi yılda bir milyar yeni oyuncunun alana girmesi (Exploding Topics) ve bunların yüzde 84’ünün benzer ilgi alanlarına sahip diğer kişilerle bağlantı kurmak için oyunları kullanmasıyla, oyun cihazları sayısız oyuna ve ilgili topluluklara erişim sağlıyor.

İnsanlar her yerde oyun ve çalışmaya uyum sağlayabilen cihazlar arıyor. OMEN ve HP Victus cihazları, OMEN Monitörleri, OMEN Gaming Hub özellikleri ve HyperX aksesuarları, sıradan, hobi amaçlı, yaşam tarzı ve sıkı oyunculara her yerde oyun oynama, bağlantı kurma ve yaratma gücü ve esnekliği sunan bir ekosistem oluşturuyor.  HP’nin Victus, OMEN ve HyperX gibi markaları içeren portföyü, hem oyun bilgisayarları ve çevre birimleri arasında entegre çözümler sunmasını hem de HyperX çevre birimlerini oyun bilgisayarı ve daha geniş konsol ekosisteminde çalışacak şekilde tasarlayarak daha geniş bir pazar fırsatının peşinden gitmemizi sağlayacağına inandıklarını belirten Serdar Urçar, “Burada performans ve sorunsuz bağlantı en kritik öneme sahip. Oyuncular için en iyi deneyimi sunmaya odaklanmış durumdayız” dedi.

Yapay zeka çalışma, yaşama ve oyun oynama biçimlerimizi dönüştürecek. Yapay Zeka Çağında Güvenin önemini vurgulayan HP şirket çapında bir yapay zeka stratejisi ile dönüşüm getirecek bir çağa imza atıyor. HP, gelişmiş bilgi işlem çözümleri (Z by HP verileri) aracılığıyla HP yapay zeka çağını şimdiden mümkün kılıyor. Herkes yapay zekanın tüm potansiyelini yaşarken HP, kişisel bilgisayarı kişisel arkadaşa dönüştürüyor.
Daha genel olarak söylenecek olursa üretken yapay zekanın yerel olarak çalıştırma yeteneği, bir bilgisayarın ne olduğunu ve neler yapabileceğini değiştirecek. Yapay zekayı bir cihaz üzerinde çalıştırmanın çeşitli avantajları var:

  • İyileştirilmiş gecikme süresi (yerel işlemenin buluttan 5 kat daha hızlı olduğu gösterildi)
  • Daha iyi güvenlik ve gizlilik korumaları (özel ve kamusal veri setlerinden yararlanma)
  • Daha düşük maliyetler (bulut yatırımlarını büyük ölçekli yatırımlarla tamamlayan şirketler uç/yerel cihazlarda yapay zeka dağıtımları maliyeti %80’e kadar azaltabilir)

HP bunu sağlamak için silikon ve yazılım ortaklarıyla işbirliğini derinleştiriyor ve 2024’te ticarileştirmeye başlayacak. Şirketler, hibrit dünyada insanları faal, üretken ve güvende tutmak için mücadele ederken HP genel kişisel bilgisayar kategorisi büyüme oranının önümüzdeki 3 yıl içinde iki katına çıkabileceğine inanıyor. HP halihazırda 200 milyondan fazla ticari cihazdan oluşan bir kurulu tabana sahip.  Telemetri (kişisel bilgisayarlar, yazıcılar, çevre birimleri) ile daha iyi müşteri deneyimleri sunuyor. Bu verilerin üzerinde üretken yapay zekayı çalıştırmak HP’yi BT için vazgeçilmez bir ortak haline getirecek.

Yapay zekanın ortaya çıkaracağı tüm fırsatlar için, aynı zamanda yeni zorluklar ve riskler de yaratıyor, dolayısıyla dikkat ve eylem gerektiriyor. HP güvenli, emniyetli ve güvenilir yapay zeka yaratma konusunda son derece kararlı. HP bugün en güvenli bilgisayarları ve yazıcıları sunuyor ve liderliğini yapay zekalı bilgisayar kategorisine de taşımayı amaçlıyor.
Ayrıca, çalışanlarımızın aşağıdaki özelliklere sahip olmalarını sağlamak için yeni eğitim ve gelişim programlarına yatırım yapıyor. Bunların başında, geleceğin yapay zeka destekli işlerinde başarılı olmak için gereken becerilere sahip olmak yer alıyor. HP bu ortak çalışmaları ilerletmek için kamu ve özel sektör genelinde çalışmayı dört gözle beklediğini ifade ediyor. Yüksek erişilebilirlikteki bilgi işlem gücünün büyük miktarda veri ile birleşmesi ve derin öğrenme dönüşüm yaratan bir gelişme olacağına inanan HP şirket genelinde üç alana odaklanan bir yapay zeka stratejisi yürütüyor:

  • Ürün inovasyonu (yeni cihaz kategorileri)
  • Dijital hizmetler ve çözümler (yeni müşteri deneyimleri)
  • İç verimlilik (daha dijital şirketler)

İşyerinde üretkenliği önemli ölçüde artırmayı vaat eden büyük dil modellerine şimdiden tanık olunduğunu belirten Serdar Urçar, “Bilgisayarlarımızdaki ses, video ve pil yeniliklerimizle halihazırda sektör lideri yapay zeka geliştirmeleri sunuyoruz. Ancak bu yalnızca başlangıç; uç noktanın YZ deneyimleri sunmada sağladığı benzersiz değer nedeniyle artan bir yenilik dalgası geliyor. Tıpkı internetin bilgisayarımızla yapabileceklerimizi temelden değiştirerek yeni bilgisayar yeteneklerine ve pazar büyümesine olan ihtiyacı artırması gibi, üretken yapay zeka da bir son bilgisayar cihazının yapabileceklerini önemli ölçüde değiştirecek. Bilgisayarlarımızda yeni yeteneklere olan ihtiyacı artıracak ve ek pazar büyümesine yol açacak.  Bilgisayarda yerel çıkarım yapmanın gücü şurada: bu yapay zeka uygulamalarının daha hızlı yanıt vermesi, kişisel verileri gizli ve güvenli tutması ve aynı zamanda daha uygun maliyetli. Dahası, deneyimi size daha uygun hale getirerek bilgisayarın kullanımını kolaylaştıracak ve daha üretken olmanızı sağlıyor” dedi.

Sedar Urçar, konuşmasını “Sektörde ‘ilk’ ve ‘en iyi’ deneyimlerle çıtayı yükseltmeye devam etmemizi bekleyebilirsiniz” diyerek bitirdi.

Üretken yapay zekanın işimizi, sektörümüzü ve dünyamızı yeniden şekillendireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x