Yapay Zeka Botları Sanal Bir Kasaba Olan Smallville’de Yaşamaya Başladı

Yapay zeka robotları ile her geçen gün yepyeni ve ilginç projeler gerçekleştirilmeye devam ediyor. Son olarak Google ve Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar yapay zeka botlarının yer aldığı bir kasaba inşa ettiklerini açıkladılar. Sanal bir kasabayı yapay zekalarla dolduran araştırmacıların amacı ‘insan davranışının gerçekçi simülakrlarını’ üretmek…

Kaynak: https://techcrunch.com/2023/04/10/res…

Bu kadarını kimse hayal edemezdi… Yapay zeka iyiden iyiye hayatımıza dahil olmaya devam ediyor.

Google ve Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, ‘Generative Agents: İnsan Davranışının Etkileşimli Benzetimi’ başlıklı bir makalede ChatGPT ile eğitilmiş botlar ile sanal bir kasaba inşa ettiklerini açıkladı.

Bu sanal kasabada 25 yapay zeka (AI) botundan oluşan bir topluluk yaşıyor.

‘Smallville’ adı verilen kasabada AI botları insan yaşamından tamamen farksız şekilde yaşıyor.

Tıpkı insanlar gibi kahvaltı hazırlayıp işe gidiyorlar.

Onları yaşam alanlarında arkadaşlarıyla öğle yemeği yerken ve hatta bir parti verirken bile görebilirsiniz.

“The Sims” oynayanlar bu kasabanın ruhunu en iyi anlayanlar olacaktır. Çünkü araştırmacıların amacı tam da bu…

Yaşam simülasyonu oyunlarından esinlenen küçük ve etkileşimli bir yapay zeka topluluğu oluşturmak…

Ancak bu robotlar insanlardan çok daha zeki…

AI botları yaşam simülasyonundan farksız olarak her detaya tepki verebiliyor. Ocakta yemek yandığını gördüklerinde ocağı kapatabiliyor, günlük planlarını koordine edebiliyor ve hatta diğer botlarlar birlikte anlamlı konuşmalar bile yapıyorlar.

Öyle ki “Isabella Rodriguez” isimli yapay zeka botu, diğer dokuz botu kasabadaki bir kafaye Sevgililer Günü partisine davet etti.

‘Abigail’in de bulunduğu dört kişiye daha parti hakkında bilgiler verildi. Partinin detayları ile ilgili botlar, kendi aralarında bir konuşma gerçekleştirerek heyecanlarını dile getirdiler.

Peki bir yapay zeka robotunun bir günü nasıl geçiyor?

Çalışmada belirtilen bulgulara göre ‘John Lin’ isimli bot sabah 7’de uyandı, dişlerini fırçaladı, duş aldı, kahvaltı yaptı ve oturma odasındaki yemek masasında haberleri izledi.

Böylece araştırmanın sonucunda araştırmacılar botların insan davranışlarına oldukça yakın davranışlar sergilediği yönünde konuştular.

Google ve Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, ‘Bu çalışma, büyük dil modellerini hesaplama tabanlı, etkileşime giren botlarla birleştirilerek, insan davranışının inandırıcı simülasyonlarını mümkün kılmak için mimari ve etkileşim modelleri sunmaktadır’ diye konuştu.

Ancak her şey toz pembe kalmadı.

Araştırmacılar yapay zeka botlarının hafızasının her geçen etkileşimle birlikte genişlediğini kaydetti. Ama bazı durumlarda en alakalı bilgilerin bile sentezlenemediği ortaya çıktı. Ek olarak bazı botların, bir duruma karşı alakasız eylemlerle tepki verdiği ortaya çıktı.

OpenAI’ın yeni ChatGPT sürümü olan GPT-4 ile Smallville’deki botların ifade gücünü ve performansı üzerinde iyileştirme yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir