Lüleburgaz Belediyesi afetlere hazırlanıyor! “150 adet konteyner olası afette kullanıma hazır”

Lüleburgaz Belediyesi ve AFAD iş birliğiyle kentte olası afetlerde kullanıma hazır olması için 150 adet konteyner konumlandırıldı. Belediyeye ait korunaklı alanda yer alan konteynerleri inceleyen Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli afetlere karşı hazırlıklarını sürdürecekleri mesajını verdi.

Lüleburgaz Belediyesi olası afetlere karşı hazırlıklarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Bu doğrultuda AFAD iş birliğiyle çalışmalarını sürdüren belediye İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) çerçevesinde üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getiriyor. Başkan Gerenli, AFAD iş birliğiyle Lüleburgaz Belediyesine ait korunaklı alanda konumlandırılan 150 adet konteyneri incelerken Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürü Ceyhun Akgöl’den bilgi aldı.

Afetlere karşı hazırlık sürecek

İnceleme sonrasında açıklamalarda bulunan Başkan Gerenli Lüleburgaz Belediyesinin afetlere karşı hazırlıklarına ara vermeden devam edeceklerinin altını çizdi. Başkan Gerenli, “AFAD ile iş birliğimiz sonucunda belediyemize ait korunaklı alana 150 adet konteyneri  konumlandırdık. Öncü olmaya ve titizlikle çalışmaya devam ediyoruz. İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) kapsamında tüm kurumlarımızla birlikte afetlere karşı hazırlıklarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Konteynerler Kırklareli’nde ilk Lüleburgaz’da

Kırklareli’nde ilk olarak Lüleburgaz’a AFAD iş birliğiyle kurulan 150 adet konteyner Lüleburgaz Belediyesinin korunaklı alanında yer alıyor. Her bir konteynerin içinde ayrıca 4’er kişi kapasiteli 12’şer tane demonte ev de bulunurken konteynerler ve demonte evler olası bir afette hızlı bir şekilde kurulabilecek.

Kentte en fazla toplanma alanı Lüleburgaz’da

Toplanma alanları AFAD koordinesiyle belirlenirken Lüleburgaz Kırklareli’nde en fazla toplanma alanına sahip ilçe konumunda bulunuyor. Lüleburgaz’da 40 adet toplanma alanı yer alıyor. Vatandaşlar toplanma alanlarını Lüleburgaz Belediyesi kurumsal internet sitesi olan www.luleburgaz.bel.tr adresinden tek bir tıkla öğrenebiliyor. Tüm bunlarla birlikte bazı okul bahçeleri de toplanma alanı olarak belirlenirken Lüleburgaz Belediyesi’nin ilgili kuruluşlar koordinesiyle barınma alanları hakkındaki planlaması devam ediyor. Tüm bunlarla birlikte Lüleburgaz Belediyesi tesisleri bünyesinde hangi alana çadır kurulacağı ve hangi alanda barınma imkanı olacağı Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında yapılıyor.

Afet Koordinasyon Merkezi esas yerinde!

Tüm bunlarla birlikte Lüleburgaz Kapalı Pazar Yeri ve Semt Merkezi toplanma alanı olarak belirlendiği için ve olası bir afette koordinasyonun hızlı ve etkin bir şekilde sağlanması için Afet Koordinasyon Merkezi esas yeri olan İtfaiye Hizmet Binası’na taşındı. Afet Koordinasyon Merkezi’nin İtfaiye binası olarak seçilmesi merkezin Kaymakamlık binasına yakınlığı, iş makinelerinin park alanı olarak itfaiye binası alanında kullanılabilmesi açısından önem taşıyor. Ayrıca tüm çağrıların 112 sisteminde toplanması sebebiyle olası afetlerde ilk ihbarlara İtfaiye Hizmet Binasından ulaşılmış olunacak. Bunun yanı sıra olası bir afette şehir dışından gelecek yardımlar da bu noktadan sevk edilecek.

Yangına ilk müdahale tatbikatları sürüyor

Öte yandan olası bir depreme karşı deprem tatbikatları AFAD tarafından yapılmaya devam ediyor. Lüleburgaz Belediyesi İtfaiyesi de yangına ilk müdahale eğitim ve tatbikatlarını sürdürüyor. Kurum ve kuruluşlar yangın tatbikatları ve eğitimleri için Lüleburgaz Belediyesi Halk Masası’ndan başvuru yapabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x