Çılgın partileri olay olmuştu… Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in koltuğu sallantıda

Finlandiya pazar günü düzenlenecek genel seçimde sandığa gitmeye hazırlanırken, Başbakanı Sanna Marin’e destekteki ciddi düşüş dikkat çekiyor.

Eleştirilere yanıt veren Sanna Marin gözyaşlarını tutamamıştı.

Geleneksel siyaset sahnesinde farklı tarzıyla dikkat çeken 37 yaşındaki Marin’in arkadaşlarıyla şarkı söyleyip dans ettiği videosunun ortaya çıkması ülkede günlerce konuşulmuş, Marin de gelen eleştiriler üzerine uyuşturucu testi yaptırdığını açıklamıştı. Uyuşturucu testinin negatif çıktığını duyuran Marin, gözyaşları içinde yanlış bir şey yapmadığını söyleyerek yine de özür dilemişti.

“Dünyanın en mutlu ve huzurlu” ülkesi olarak nitelenen Finlandiya’da Ukrayna’daki savaşın da etkisiyle son dönemde ekonominin hızla kötüleşmesi, artan bütçe açığı ve borç hükümete yönelik tepkilere yol açıyor.

Ülkenin dış politikasından sorumlu olan Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nun Marin’e eleştirileri de son günlerde ülkede gündem oldu.

Marin ve Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö arasındaki gerilim basına da yansımıştı.

Marin daha önce Finlandiya’nın eskiyen savaş uçaklarını Ukrayna’ya vermesini önermiş, Cumhurbaşkanı Niinistö ise bu konuda kendisine danışılmadığını söyleyerek genç başbakana sitemde bulunmuştu.

SAĞA KARŞI BÜYÜK DÜŞÜŞ

Son anketler, Marin’in partisi Sosyal Demokratların (SDP) iki sağcı rakibi karşısında zorlanacağını gösteriyor. Yeni bir ankete göre SDP, seçimde muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi ve sağcı popülist Finns Partisi’nin ardından üçüncü olacak.

Marin, 2020’de kızının babası Markus Räikkönen’le evlenmişti.

Sonuçlar beklendiği gibi gelirse Marin’in başbakanlık koltuğunu kaybetmesi çok muhtemel. Son televizyon tartışmalarında da Marin’in rakiplerinin yanında silik kaldığı eleştirileri tartışma yarattı.

Genel seçimler öncesinde düzenlenen erken oy kullanma işlemine, kayıtlı seçmenlerin yüzde 40’ının katılımıyla rekor kırıldı. Bu sonuçlar SDP’nin başkent Helsinki’de gücünü koruduğunu ancak diğer yerlerde hızla gerilediğini ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir