Bu 2 Kripto Para Platformuna Saldırı: Paranızı Çekin!

Popüler kripto para birimlerinden olan ALGO’nun arkasındaki Algorand’ın ekosisteminde bazı saldırılar ortaya çıktı. MyAlgo cüzdanı, geçtiğimiz haftalarda bir saldırı sonucu kullanıcıları platformu kullanmamaya çağırmıştı. Şimdi ise Algodex, bir şirket cüzdanının saldırıya uğradığını ortaya çıkardı. İşte detaylar…

Kripto para platformları saldırılardan muzdarip

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Algorand merkezli cüzdan sağlayıcısı MyAlgo, Şubat ayında bir güvenlik ihlalinin haberini vermişti. Bunun ardından yakın zamanda, ardından kullanıcıları tekrar paralarını çekmeye çağırdı. Bu arada, merkezi olmayan borsa Algodex, bir Twitter gönderisinde, kötü niyetli bir aktörün 5 Mart’ta “Algorand ekosisteminde şu anda olanlara benzer görünen” bir hareket ile bir şirket cüzdanına sızdığını ortaya çıkardı.

Algodex, 6 Mart’ta paylaştığı bir gönderide, önceki sabahın erken saatlerinde kötü niyetli bir aktörün bir şirket cüzdanına sızdığını açıkladı. Algodex’e göre, saldırıdan önce USDC ve hazine tokenleri ALGX tokenlerinin büyük kısmının güvenli yerlere taşınması da dahil olmak üzere önlemler alındı. Ancak sızan cüzdan, Algodex’in likidite ödül programına bağlıydı ve ALGX tokenına ekstra likidite sağlamaktan sorumluydu.

Algodex, “Bu, kötü niyetli aktörün ALGX tokenına ek likidite sağlamak için oluşturduğumuz Tinyman havuzundaki Algo ve ALGX’i kaldırabilmesiyle sonuçlandı” dedi. Borsa, likidite ödülleri sağlamak amacıyla ALGX tokenlerinde 25.000 dolar alındığını belirtti. Ancak bunun tamamen tazmin edileceğini belirtti. Hırsızlıktan kaynaklanan toplam kaybın 55.000 dolardan az olduğunu, ancak Algodex kullanıcılarının ve ALGX’in likiditesinin etkilenmediğini ekledi.

MyAlgo, uyarısını yineledi

Bu arada, Algorand ağının cüzdan sağlayıcısı MyAlgo, kullanıcılara varlıklarını geri çekmeleri veya paralarını mümkün olan en kısa sürede yeni hesaplara aktarmaları için uyarılarını yeniledi. MyAlgo’da 19 Şubat ile 21 Şubat arasında meydana gelen ve yaklaşık 9,2 milyon dolar kayıpla sonuçlanan bir güvenlik ihlalinin ardından birden fazla uyarı yayınlandı. 27 Şubat’ta MyAlgo ekibi, geçen hafta “bir grup büyük MyAlgo hesabına yönelik” hedefli bir saldırı düzenlendiğine dair bir uyarı tweet’i attı.

Cüzdan sağlayıcı ayrıca, cüzdan saldırısının nedeninin bilinmediğini belirtti ve fon transfer ederek veya hesapları yeniden şifreleyerek ” “herkesi varlıklarını korumak için ihtiyati tedbirler almaya” teşvik etti. Ağın yönetişim organı Algorand Vakfı’nın baş teknoloji sorumlusu John Wood, aynı gün Twitter’da bu durumdan yaklaşık 25 hesabın istismardan etkilendiğini söyledi. O sırada “Bu, Algorand protokolü veya SDK ile ilgili temel bir sorunun sonucu değil” dedi. Şu anda ALGO fiyatı 0.22 dolardan el değiştiriyor ve son 24 saatte yatay hareket ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir