Baykar kapıyı açtı yeni anlaşmalar geldi

 

Konuyla ilgili Suudi Arabistan devletine ait Suudi Arabistan Askeri Sanayi (SAMI) şirketi, X platformu üzerinden açıklamalarda bulundu. Açıklamada anlaşmanın “SAMI’nin ulusal savunma sanayisini destekleme ve yerel kapasiteyi güçlendirme konularındaki rolünü artıracağı” ifade edildi.

Temmuz ayında Suudi Arabistan’ın Baykar’dan drone satın almak üzere imzaladığı anlaşma Türkiye tarihindeki en büyük savunma anlaşması olmuştu. Ekonomim gazetesinin haberine göre bu sözleşmesinin ardından yeni anlaşmalar imzalandı. Habere Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde Riyad’da İHA İmalatı Yerlileştirme Anlaşması İmza Töreni düzenlendi. Törende Baykar, ve Roketsan, Suudi Arabistan’daki şirketlerle yeni anlaşmalar yaptı.

Baykar, Suudi Arabistan Askeri Sanayisi (SAMI) ile yerel üretim ve teknoloji transferi, ASELSAN ve Roketsan da sahip oldukları yetenekler doğrultusunda ülkede teknolojiyi yerelleştirmeye yönelik çalışmalar yürüten NCMS şirketi ile mutabakat anlaşmaları imzaladı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Suudi Arabistan’dan üst düzey devlet yöneticileri ve şirket yetkililerinin de katıldığı törende, anlaşmalara Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci imza attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x